GÜLSÜM COSAR - 2021 - ∞

Ailesi Erzurum’un İspir ilçesinden olan ve kendisi Ankara’da doğan, Ankara Hukuk Fakültesi’nden mezun olan Gülsüm Coşar(31) KHK ile ihraç edildikten sonra , bir çocuğu ile sığınmacı olarak bulunduğu Almanya’da rahatsızlanarak 1 Eylül tarihinde hayatını kaybetti ve Ankara’da toprağa verildi.

Bir Gelincik Hikayesi

Hilal OCAK

Gelinciklerin hikayesini bilir misin sen?

Tıpkı senin gibi zariftir onlar da, nezaket ister severken bile; öyle ki kadife yürekli birine dönüşür onun atmosferinde olanlar bir anda..

Narindirler hem de.. Coşkuyla kucaklamak, kemiklerini kırarcasına sarılmak gelse de içinden, severken incitmekten çekinirsin..

Ölçülü ve ahenkle yaşamak deyince onlara soruver hele, en güzel tavsiyelerini sıralayıverirler sana, naif bir tebessümle..

Öyle de bir vakar sahibidirler ki ağzına geldiği gibi konuşmaktan ar edersin karşısında, kelimelerini itinayla seçip inci gibi dizersin cümlelerine..

Hayata karşı tavırlarına ise hayret edersin; kırılgan ve nazenin hallerine aldanma sakın, haksızlığa müsamaha göstermeden yaşamanın mümkün olduğunu onun direngen tavırlarında görürsün..

Oysa hassas kalbi nispetinde derindir hüznü onların, tıpkı bir gelinciğin kırmızı kadife yapraklarına kattığı derinlik gibi siyahın..

Yüreğindeki hüzün karası, ayrılık acısı, hasret ıstırabı, haksızlıklara uğrayışının dayanılmaz ağırlığı yavaş yavaş sarar tüm varlığını ….

Bir gelinciğin soluşuna şahit olmak kadar başka ne acı verebilir ki….

Zaman beni dehşete düşürerek acımasızca koşarken, henüz senin aramızdan ayrılışın bu kadar zamansız ve tazeyken, nasıl olur da koskoca bir yıl geçer… hala aklım almıyor, yüreğim kaldırmıyor….

Yokluğunla cebelleşmek  düştü geride bıraktığın ailene ve dostlarına…

Eşin, biricik sevdiğin dört duvar arasında sıkışıp kalmışken hala, evladın bu sene eylülde ilkokul birinci sınıfa başlamaya hazırlanıyor.

Yazmaya hangi kelimeden başlar bilinmez, lakin yaşamaya hasret ve ayrılık acısı ile başlayan yavrun her gün büyük bir özlemle uykuya dalıyor.

Senin hatıran sevenlerine emanet Gelincik Çiçeğimiz,

Huzur içinde ol.

Derin özlem ve sevgiyle…

Güzel kalpli arkadaşım..

Vefatının üzerinden tam bir yıl geçti ismini mezar taşında görmek ,inanmak hala çok zor ve kabullenmek çok ağır dostum.. Ölümünü kabullenmek bu mezar taşı kadar soğuk ve sana yaşatılanlar kadar acı .. Ardında hala acısını parmaklıklar arasında yaşayan bir eş , annesine doyamamış bir evlat ve seni hep özlemle iyilikle anan dua eden bir sürü dost bıraktın .. seni hiçbir zaman unutmayacak ve unutturmayacağız .. güzel kalpli arkadaşım mekanın cennet olsun..

Derya ALKAN

Güzel Anne..

Bunca yaşadığımız acılar bir tarafa çok güzel çok insani çok vicdanlı ve onurlu ,sevgi dolu,şefkatli bir hayat yaşadı Gülsüm canımız.. Çok güzel bir anne oldu yavrusuna, arkadaşlarına her zaman her haliyle sakinlik verdi,huzur verdi.Kalbini kıranlara bile merhamet duymaya engel olamayan bir kalbi vardı. Ömrünün her anı hüzünlü değildi,öyle güzel anlar yaşadık ki sevenlerinin kalbi mahzunluktan parçalanmasın diye yazıyorum özellikle. Keşke daha uzun yıllar beraber büyüseydik, beraber adımladığımız okul yolları hiç bitmeseydi ama burda elden gelen hiçbir şey yok ne yazık ki onu geri getirecek. En zor zamanlarımda hep yanımda olan canım dostum en güzel zamanlarım da çoğunlukla onunlaydı. Evladına en güzel anneye sahip olma mirasını bıraktı,huzur ve rahmet içindedir inşallah.

Zehra KARABEY
2022-2023 İnsan Hakları Eğitim Seminerleri Ve Sertifika Programı Başlıyor

Sertifika Programı - Konuları ve Takvimi ve Başvuru Formu İçin Butona Tıklayın

ARA